هر آنچه که باید پیش از خرید تانکر حمل اسید بدانید

هر آنچه که باید پیش از خرید تانکر حمل اسید بدانید

تانکر تریلر حمل اسید برای حمل و نقل اسید سولفوریک، اسید هیدروکلریک، اسید هیدروفلوئوریک، اسید نیتریک، اسید استیک و سایر انواع مختلف اسید استفاده می شود.

از آنجا که بسیاری از مایعات شیمیایی بسیار خورنده هستند و به راحتی با فلزات واکنش نشان می دهند. بنابراین هنگام خرید وسیله نقلیه حمل و نقل مایعات شیمیایی، باید با توجه به مایع مورد نظر خود را انتخاب کنید. متداول ترین نوع موجود در بازار امروز،  تانکر تریلر حامل اسید سولفوریک غلیظ است. که محور بحث ما در این مقاله است.

اسید
اسید

اسید چیست ؟ کلیک کنید 

چرا تریلرهای مخزن اسید خورده نمی شوند؟اسید سولفوریک به شدت اکسید کننده، اسیدی و خورنده است. بنابراین نمی توان آن را در مخازن معمولی حمل کرد. اما فولاد ضد زنگ با اسید سولفوریک واکنش نشان نمی دهد. و برای حمل اسید مناسب است. و خورندگی اسید را تا حد زیادی خنثی می کند.

تانکر اسید سولفوریک مخزنی برای ذخیره اسید سولفوریک در صنایع شیمیایی است. در حال حاضر مخزن اسید برای ذخیره اسید سولفوریک (بیش از 90 درصد) در بازار داخلی یا شرکت ها از فولاد کربنی ساخته است. اسید سولفوریک غلیظ دارای اکسیداسیون قوی است. و با آلومینیوم، آهن و سایر فلزات غیرفعال می شود

چه چیزی باعث خوردگی تریلرهای مخزن مواد شیمیایی مایع در حمل اسید سولفوریک می شود؟

خوردگی همیشه در تریلرهای مخازن مایعات شیمیایی، به ویژه در مخازنی که اسید سولفوریک 99 درصد و اسید سولفوریک آلکیلاسیون را حمل می کنند، یک مشکل دائمی است. خوردگی زمانی رخ می دهد که اسید سولفوریک هیدروژن تولید کند. همانطور که می دانید  گاز در مخزن به سمت بالا حرکت می کند. سطح فولاد را خورده و یک خوردگی شیاردار ایجاد می کند. بدنه مخزن اگر بدون هیچ گونه محافظ پوششی باشد باعث خوردگی شیاردار شدید به جای خوردگی یکنواخت می شود. همین خوردگی شیاردار است که بسیاری از تریلرهای تانکر اسید را مشکل ساز و حتی غیرقابل استفاده می کند.

تانکر حمل اسید
تانکر حمل اسید


چگونه مشکل خوردگی تانکر تریلر حمل اسید سولفوریک را حل کنیم؟
پوشش ضد خوردگی راه حل مناسبی در برابر حل مشکل خوردگی تانکر های حمل کننده اسید است. این پوشش بر روی لایه ی درونی تانکر اسپری شده و مانع از خورندگی می شود. مزایای آن به شرح زیر است:1. مقاومت بالایی در برابر خوردگی  دارد و می تواند در برابر بسیاری از انواع مواد شیمیایی خورنده از جمله اسیدهای قوی، قلیایی های قوی، گازها، حلال ها و اکسیدان ها محافظت کند.

2. برای شیرآلات قابل استفاده است.

3. پوشش تقریبا غیر قابل نفوذ بوده و جذب را به حداقل می رساند. همچنین خلوص محموله را تضمین می کند.

4. چسبندگی و پوشانندگی فوق العاده ای در مقابل فلزات دارد .

5. صافی سطح پوشش بیش از 40 برابر فولاد ضد زنگ است.

6. ترکیبات آلی بسیار کم.

7.باعث افزایش طول عمر تانکرتریلر می شود

8.نشتی و تخریب تانکر را به حداقل می رساند .

انواع نشتی تانکر حمل اسید

انواع نشتی تانکر حمل اسید :1. نشتی جوش : در این حالت در اثر جوشکاری بی کیفیت یا غیر استاندارد ممکن است محل اتصال دو ورق در اثر حمل مداوم اسید خورده شده و موجب نشتی اسید شود لازم است. محل جوشکاری تانکر را پیش از بارگیری اسید بررسی کنید  .2. نشت کف مخزن : این وضعیت به طور کلی در موقعیت سر آب بندی معمول است. ناشی از خوردگی اسید سولفوریک باقیمانده، کف تانکر است. که در اثر تخلیه ی نادرست رخ می دهد. برای پیشگیری از این نوع نشتی باید دقت داشته باشید که مایع درون مخزن کاملا تخلیه شده و ته مانده اسید نیز از مخزن به طور کامل پاک شود.3. خوردگی و نشت مواد پایه بدنه مخزن : به طور کلی ناشی از خوردگی ناشی از کهنگی مخزن، عمدتاً این خورندگی اجتناب ناپذیر است. زیرا به مرور زمان بدنه تانکر نازک و درنهایت پوسیده می شود. باید پیش از تخریب کامل مخزن نسبت به تعوض آن اقدام کنید عمر مفید یک تانکر حمل اسید ۵ سال است .

چگونه با نشت خوردگی تریلر مخزن اسید سولفوریک مقابله کنیم؟


اسید سولفوریک نوعی اسید قوی معدنی فعال است. که می تواند با اکثر فلزات واکنش نشان دهد. اما اسید سولفوریک یک ماده خام صنعتی مهم است. که در بسیاری از کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. و حمل آن حائز اهمیت است. در نگهداری و حفاظت از اسید سولفوریک، الزامات سختی وجود دارد. اما در حال حاضر تامین و حمل و نقل اسید سولفوریک اساساً توسط تانکر تریلر انجام می شود .اطمینان از ایمنی تریلر تانکر اسید و بازرسی کامیون تریلر مخزن اسید سولفوریک در زندگی روزمره، کشف خطرات پنهان به موقع و انجام اقدامات مناسب برای تعمیر آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تا از وقوع آن جلوگیری شود.به طور معمول، اسید غلیظ با مخزن واکنش می دهد و یک لایه اکسید فلزی بی اثر متراکم تشکیل می دهد. و از واکنش بیشتر اسید و فلز جلوگیری می کند. بنابراین در شرایط عادی، اسید غلیظ باعث خوردگی جدی مخزن نمی شود. اما در شرایط پر کردن مکرر، عملیات خالی، تمیز کردن مخزن، کیفیت جوش و دلایل دیگرپوسیدگی مخزن اجتناب ناپذیر است. و باعث درجات مختلف خوردگی تریلر تانکر اسید می شود. می تواند منجر به نشت شود.علاوه بر محافظت در برابر خوردگی، بازرسی و حفاظت روزانه مخزن نیز باید به خوبی انجام شود.


1. اگر مخزن دسته دوم می خرید توجه کنید. که خورندگی یا تو رفتگی یا نقص ظاهری نداشته باشد.

2. هنگام شستشو، همزمان برای بررسی وارد مخزن شوید. و برای بررسی اینکه آیا مخزن نشتی دارد. یا خیر، از روش حفظ حرارت و آب استفاده کنید.

3. هنگامی که خوردگی تجهیزات بیش از حد مجاز است. فرآیند نگهداری ویژه باید توسعه یابد. و از مواد ضد خوردگی سنگین برای تعمیر به موقع استفاده شود. پس از تعمیر، تجهیزات پس از بررسی توسط فرد آگاه می توانند به سفر خود ادامه دهند.

مخازن حمل اسید
مخازن حمل اسید


سخن پایانی


یکی از راه های حمل و نگهداری اسید استفاده از تانکرتریلر است. که می توان گفت ایمن ترین روش موجود است. اما به علت خواص شیمیایی این سیال حمل آن درخور مشکلاتی بوده. و خورندگی تانکر همیشه با حمل اسید همراه می باشد. از این روی برای حمل اسید باید از تانکر تریلر مناسب استفاده کرد. و تانکر را نسبت به خورندگی ایمن کند. همچنین ایمنی حمل اسید را به طور کامل طبق دستور العمل رعایت کرد .

برای حمل اسید یا اگر نیاز به تانکر حمل اسید دارید . فقط کافی است با ما تماس بگیرید.۰۹۱۴۰۴۸۸۵۲۹