ظرفیت مجاز تانکر تریلر چیست ؟ 

ظرفیت مجاز تانکر تریلر چیست ؟ 

ظرفیت مجاز تانکر تریلر چیست ؟ کامیون ‌ها برای حمل و جابجایی وسایل از مکانی به مکان دیگر ساخته شده ‌اند. و فرقی ندارد که مقصد کجا است تمامی آن ها باید از مقررات یکسانی پیروی می کنند . وسایل نقلیه سنگین و تانکر متصل به آن دارای محدودیت وزنی هستند و بارگیری بیش از ظرفیت تانکر تریلر علاوه بر نقض قوانین راهنمایی رانندگی مشکلات جدی برای ماشین و تانکر به همراه دارد . 
وسیله نقلیه ای که بیش از حد سنگین باشد. بر روی فرمان تاثیر منفی گذاشته. و به قطعات مهم خودرو آسیب می رساند. 
اغلب شرکت های باربری میزان ظرفیت محموله مجاز را به رانندگان خود اطلاع می دهند. اما معمولا اختلاف  بسیار کمی نیز در بین تناژ مجاز انواع کامیون ها وجود دارد. علاوه بر آن سازمان حمل و نقل جاده ای نیز ظرفیت را به نسبت نوع ماشین و محموله برای مناطق مختلف به نسبت بستر جاده مشخص می کند. زیرا راهداری معتقد است. حمل بار اضافه توسط کامیون علاوه بر اینکه کنترل کامیون دشوار می شود. باعث آسیب رساندن. به زیر ساخت های جاده ای نیز می شود .


ظرفیت محموله چیست؟ظرفیت محموله میزان وزنی است که کامیون می ‌تواند تحمل کند. این ظرفیت شامل وزن سرنشینان، راننده، بار داخل کامیون و هر آنچه که پس از تحویل کامیون از کارخانه به آن متصل است . 

اضافه تناژ کامیون چیست؟همانطور که پیش ‌تر گفتیم، کامیون ‌ها و سایر ماشین ‌های سنگین، برای جابجایی بسیاری از محصولات از طریق سفرهای زمینی کاربرد دارند. با وجود این باید در نظر داشت که این قبیل وسایل نقلیه نباید بیش از ظرفیت مجاز محموله بار بزنند. زیرا حمل بار اضافه توسط کامیون، علاوه بر اینکه کنترل ماشین را برای راننده سخت ‌تر می‌ کند، باعث آسیب رسانی به زیرساخت ‌های جاده ‌ای کشور هم می ‌شود. وزن بیش از حد ظرفیت محموله احتمال آسیب دیدن جاده‌ ها، آسفالت ‌ها، پل ‌ها و… را افزایش می ‌دهد. به همین دلیل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای هر ساله با تصویب قوانین مربوط به اضافه تناژ کامیون، سعی دارد از خسارت ‌های احتمالی اضافه بار در جاده ‌ها جلوگیری به عمل آورد.

قوانین حاکی از آن است که رانندگان ماشین‌ های سنگین مجوز دارند که فقط به‌ اندازه تناژ مجاز وسیله نقلیه خود بارگیری داشته باشند. در غیر این صورت، اگر مشخص شود که راننده ‌ای بیش از حد مجاز باری را حمل می‌ کند، توسط پلیس راه جریمه می‌ شود. اگر راننده همچنان از قانون اضافه تناژ کامیون سرپیچی کند، پلیس می‌ تواند وسیله نقلیه او را توقیف کرده و مجوز حمل و نقل او را باطل کند.

تناژ مجاز انواع کامیوناغلب شرکت ‌های باربری میزان ظرفیت محموله مجاز را به رانندگان خود اطلاع می ‌دهند؛ اما معمولا اختلاف‌ های بسیار کمی نیز در بین تناژ مجاز انواع کامیون‌ های شرکت ‌های سازنده به چشم می ‌خورد. علاوه بر این سازمان‌ های حمل‌ و نقل جاده ‌ای و راهداری هر استان نیز ظرفیت محموله مجاز انواع تریلی و کامیون را برای منطقه خود، مشخص می‌ کنند و همین امر هم منجر به ایجاد تفاوت در میزان مجاز بار می ‌شود


مواردی که می تواند به شما نشان دهد که تانکر بیش از حد بارگیری است : اگر بار بیش از ظرفیت تانکر باشد کامیون در حفظ کنترل آن با مشکل مواجه می شود و اگر در یک مسیر ناهموار قرار بگیرد کنترل دوباره ی کامیون مشکل خواهد بود .  

کامیون در حفظ کنترل با مشکل روبرو است. هنگامی که یک کامیون بار سنگینی را حمل می‌ کند، قابلیت ‌های کنترل فرمان اغلب به خطر می ‌افتد. کامیون ‌هایی که بیش از حد مجاز بارگیری کرده‌ اند، پس از گذر از مانعی در جاده برای حفظ مسیر مستقیم و بازیابی مجدد کنترل به دشواری عمل می ‌کند.

هرچه بار بیشتر باشد، کاهش سرعت آن دشوارتر است. اگر کامیونی را مشاهده کردید. که در حال ترمز کردن است اما کمی طول می‌ کشد تا سرعت خود را کم کند. بدانید که کامیون بسیار سنگین شده است.


فنر تعلیق


فنرهای تعلیق کامیون بیش از حد فشرده شده اند. اگر کامیونی هنگام حمل بار به عقب برگردد، به این معنی است که به صورت اضافه تناژ کامیون بارگیری کرده است. با این وجود، اگر فنرهای تعلیق چرخ‌ ها فشرده شوند. کامیون بیش از حد بارگیری کرده است.

همچنین هنگام بارگیری بیش از ظرفیت محموله کامیون، خطر منفجر شدن لاستیک وجود دارد. لاستیک‌ ها دارای محدودیت وزن در دیوارها هستند. و فشار آوردن بیش از حد  به آنها کار عقلانی نیست. در شرایط عادی، هنگامی که لاستیک دچار خرابی فاجعه بار می ‌شود. باید بتوانید کنترل کامیون خود را حفظ کنید، اما بار اضافی ممکن است حرکت ایمن در جاده را غیرممکن کند.

حرکت ناگهانی


بعلاوه هرگونه حرکت ناگهانی افراد یا بار می ‌تواند وزن را به یک طرف وسیله نقلیه منتقل کند و باعث چرخیدن آن شود و این کار منجر به چپ کردن و یا قیچی شدن کامیون می شود . 

تهدیدهای احتمالی دیگر در صورت عبور از حد ظرفیت محموله شامل خرابی لوله کشی انتقال است. به ویژه هنگامی که یک خودروی سنگین که به صورت اضافه تناژ کامیون بارگیری است. از یک شیب عبور کند . در این مواقع هر دست انداز، گودال یا خرابی دیگری که در جاده وجود داشته باشد بزرگتر خواهد شد و زیر و بند تانکر تریلر را آسیب می زند. همچنین وزن زیاد روی محور عقب باعث می شود که محور جلو وزن کافی برای برقراری تماس ایمن با سطح جاده را نداشته باشد . 


سخن پایانی : 


همانطور که گفته شد هر خودرو دارای محدودیت وزنی است. و اگر بیش از حد مجاز بارگیری انجام شود علاوه بر نقض قوانین باعث بروز مشکلات اساسی برای تانکر تریلر شما می شود هر راننده پیش از حمل محموله موظف است میزان ظرفیت تانکر خود را با محموله ای که می خواهد حمل کند مطابقت دهد و در صورت بروز هرگونه ایراد به مسئول مربوطه گزارش دهد . 

در صورت تمایل به همکاری با مجموعه ما می توانید با ما در ارتباط باشید. ۰۹۱۳۳۴۰۵۵۶۵